Cykl "Zdrowie - Naturalnie!" - Pokrzywa
Pokrzywa uważana jest za zielony parzący chwast, tak bardzo znienawidzony przez wszystkich ogrodników. Jest byliną często występującą w naszych ogrodach. Ze względu na jej właściwości prozdrowotne wspierające nasz organizm od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Zawiera dużo cennych witamin, m.in. C, K, B2, B5, beta-karoten, sole mineralne w tym, żelazo, miedź czy potas.
Syrop wykonany z liści pokrzywy jest skutecznym lekiem przy przeziębieniu. Pokrzywa działa moczopędnie (co jest bardzo ważne w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych schorzeń układu moczowego). Herbata z jej suszu, pomaga walczyć ze stresem i oczyszcza organizm z toksyn. Napary z pokrzywy lub świeże listki dodawane do sałatek sprzyjają przemianie materii i przywracają apetyt. Zaleca się, żeby przy ogólnym zmęczeniu, szczególnie wisennym pić codziennie na wzmocnienie sok ze świeżo zerwanych liści.
Kwas foliowy, witamina K, miedź i żelazo zawarte w pokrzywie, pozytywnie wpływają na produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Zawarte w niej sole mineralne i mikroelementy: potas magnez wapń oraz żelazo, są bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie anemii czy ogólnego osłabienia. Posiada właściwości bakteriobójcze i jej rozcieńczone wyciągi stosowane są jako środek do przemywania i oczyszczania przewlekłych, zakażonych ran. Okłady z jej liści wykorzystywane są w leczeniu schorzeń skórnych - ropni, czyraków, trądziku, stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni. Moczopędne właściwości pomagają pozbyć się wody z organizmu i usprawniają pracę nerek.
Pokrzywowy napar można używać do wmasowania w skórę głowy co zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie, a jednocześnie działa leczniczo przy łupieżu i łojotoku oraz przy wypadaniu włosów.
Wywar przygotowany z liści pokrzywy przeciwdziała biegunkom a także powstrzymuje drobne krwawienia z przewodu pokarmowego - wszystko dzięki zawartym w nich flawonoidom, garbnikom i witaminie K. Wykorzystuje się go także do łagodzenia objawów towarzyszących chorobie wrzodowej. Wywar to nic innego jak wyciąg wodny, otrzymany w procesie gotowania i parzenia odmierzonej ilości ziół w wodzie w czasie od 5 do 30 min. Tak przygotowany napój powinien być wystudzony i pity bez dodatku cukru. Nie należy go długo przechowywać. Do przygotowania wywaru z pokrzywy potrzebne są 2 łyżki pokrzyw, które należy zalać 2 szklankami wody i gotować przez 5 min.
Pokrzywa jako środek leczniczy jest niedoceniana przez wiele osób, ze względu na brak świadomości związanej z jej wartościami odżywczymi. Stereotyp o tej roślinie powinien odejść w zapomnienie, biorąc pod uwagę wiele jej zastosowań. Zielarze uważają pokrzywę za naturalny antybiotyk. Bez obawy warto więc sprawdzić na własnej skórze i organizmie jej działanie.
« powrót
Proponowane zabiegi
ZABIEG PRX-T® 33
Nowa metoda medycznej rewitalizacji skóry twarzy i ciała bez igieł - nowa chemiczna metoda stymulacji skóry bez złuszczania.WSKAZANIA: utrata napięcia skóry twarzy i ciała, ujędrnienie skóry dekoltu, ...
pokaż »
Wypełniacze
Wypełniacze to bezinwazyjny sposób korekcji zmarszczek, modelowania konturów twarzy oraz zwiększania objętości warg charakteryzujący się wysoką efektywnością. Zawarty w nich kwas hialuronowy jest synt...
pokaż »
Zabiegi laserem V-Beam Perfecta
Laser V-Beam Perfecta firmy Candela Laserowa zamykanie naczyń Leczenie teleangiektazji, popularnie nazywane zamykaniem rozszerzonych drobnych naczyń krwionośnych skóry jest zabiegiem, któremu cor...
pokaż »
Hydrobalans
Nowa, skuteczna metoda odbudowy i rewitalizacji skóry. Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w skórze człowieka. Głównie dzięki niemu skóra jest odpowiednio nawilżona i napięta. Niestety,...
pokaż »